Noc literatury

Naše město se letos podruhé zúčastní mezinárodního projektu Noc literatury. Ve středu 10. května si mezi 19:00 a 22:00 jste si mohli zdarma přijít poslechnout úryvky ze současné evropské prózy v přednesu zajímavých osobností na netradiční místa.

O co jde? Smyslem celoevropského projektu koordinovaného v ČR Českými centry je:

  • představit zajímavou současnou literaturu ze všech koutů Evropy
  • zpřístupnit lidem hůře dostupná a přesto zajímavá místa v jejich městech
  • zprostředkovat literární zážitek prostřednictvím neotřelého přednesu

Návštěvníci si sami volí trasu, lze navštívit jednu lokalitu či více lokalit v libovolném pořadí. Čtení probíhá paralelně ve všech lokalitách, začátek každou půlhodinu (19:00, 19:30 atd., poslední čtení od 21:30). Vstup zdarma. Více informací o projektu Noc literatury naleznete ZDE.

TISKOVÁ ZPRÁVA 2017:

Bylo dost chladno – ve skutečnosti i pokud šlo o atmosféru literárních úryvků, které zaznívaly 10. května mezi 7. a 10. hodinou večerní na různých místech během Noci literatury v Novém Městě na Moravě. Skupinky milovníků literatury se trousily centrem, lidé se zastavovali a probíhaly konverzace typu „Nepustil čte výborně, jen škoda, že nás hasiči nepustili do toho auta,“ „Už jste byli ve smutečce? Je to o smrti a pozor, je tam fakt zima“ nebo „Na věži kostela dost fouká. Je to napínavej příběh a hrozně by mě zajímalo, co to tam v té vodě plavalo“. Mrazivý byl i úryvek z polského románu o pofidérním hrdinovi válečného odboje (sklepení U Pasáčka), tragikomický byl text o začínajícím přátelství osamělého chlapíka a zanedbaného psa z útulku (Dům U Salvátora). Noc literatury přitáhla stejný počet návštěvníků jako vloni – cca 250 posluchačských zážitků, cca 70 lidí putujících z místa na místo. Už teď se organizátoři, interpreti a evropští literární hrdinové na Novoměšťáky těší na Noci literatury 2018. Veškeré informace k ročníku 2017 si stáhnete tady.